تبلیغات
سمت خدا - حكم حلقه های نامزدی برای مردها

سمت خدا

شاید برای خیلی ها قبل از  مراسم عقد سوال شده باشه، حالا كه طلای زرد
برای مردها حرام است طلای سفید  یاپلاتین هم برای مردها حرام است تو این
پست میخوام نظر چند تن از مراجع عزیز رو در این باره بزنم اما قبلش میخوام یه داستان واقعی براتون بگم. یكی از بستگان مدتی بود كه قلبش اذیت بود وهرچی هم به پزشك قلب مراجعه میكرد فایده نداشت واونها میگفتند كه قلبت مشكلی نداره تا بالاخره یكی از پزشكها متوجه حلقه ازدواجش میشه كه روی دستش بود وجنسش از طلاست وبهش میگه كه برا یه مدتی حلقه رو از دستت در بیار بعد از 2یا3 روز متوجه میشه كه دیگه قلبش مشكلی نداره. جدای از اینكه طلا برای مرد حرام بعضی ها گفتند شاید یه حكمتش این باشه كهطلا گلبولهای قرمز مرد رو میكشه ودر عوض برای خانمها موثر در ساخت گلبولهاست( البته اگه بااین وضعیت طلا خانمها بتونند طلا بخرند) خب از این حرفا بگذریم بریم سراغ استفتاءات مراجع.......


به نظر امام خمینی براى مردان پلاتین و طلاى سفید اشكال ندارد؛ مگر آن كه طلای سفید همان طلاى زرد باشد و با مخلوط كردن تغییر رنگ داده باشد‌. (1)
به نظر آیت الله خامنه ای اگر چیزى كه طلاى سفید نامیده مى‌شود، همان طلاى زرد است كه بر اثر مخلوط كردن ماده‌اى رنگ آن سفید شده، حرام است؛ ولى اگر عنصر طلا در آن به قدرى كم است كه عرفاً به آن طلا نمى‌گویند؛ مانع ندارد و پلاتین نیز اشكال ندارد. (2)
به نظر آیت الله مکارم پلاتین و طلاى سفید- طبق شهادت اهل خبره- دو چیز است پلاتین فلزى است و طلاى سفید فلز دیگر، دوّمى حرام است و اوّلى حرام نیست؛ هر چند بعضى بدون توجّه، پلاتین را طلاى سفید مى‌دانند. (3)
به نظر آیت الله گلپایگانی استعمال طلا چه سفید باشد و چه زرد و یا سرخ، بعنوان زینت براى مردان حرام است، ولى پلاتین فلز دیگرى است و اشكال ندارد. (4)
و به نظر آیت الله تبریزی استفاده از پلاتین براى مردان مانعى ندارد، و نماز خواندن با آن جایز است. (5)
و به نظر آیت الله فاضل، ظاهرا پلاتین غیر از طلاى سفید است؛ لذا پلاتین براى مردان حلال است، اگر چه طلاى سفید حرام است. (6)
به نظر آیت الله صافی، طلای سفید حرام و پلاتین اشکال ندارد. (7)
و به نظر آیت الله بهجت پلاتین غیر از ماده‌ى طلا است؛ لذا براى مرد حلال است و نماز با آن هم اشكال ندارد؛ ولى طلاى سفید حرام و نماز با آن هم باطل است. (8)

در آخر باید عرض بكنم حلقه های نقره ای  با سنگهای فیروزه وعقیق و...قشنگی وجود داره كه هم مستحب هستند وهم خواص سنگها رو دارا هستند وآدم به حرام هم نمی افته.

پی نوشت:
1. امام خمینی استفتائات، ج 1، س50 و51 از لباس نمازگزار.
2. آیت الله خامنه¬ای، اجوبه الاستفتائات، س 443.
3. آیت الله مکارم شیرازی، استفتائات، ج1، س118.
4. آیت الله گلپایگانی، مجمع المسائل، ج4، س 248.
5. آیت الله تبریزی، استفتائات، ج 1، س 450
6. آیت الله فاضل لنکرانی، جامع المسائل، ج1، س 969.
7. آیت الله بهجت، استفتائات، ج2، س 1612.
8. آیت الله صافی، جامع الاحکام، ج2، س 1737و 1739.

 

برچسب ها: طلا، طلای زرد، طلای قرمز، پلاتین، مرد، قلب،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 11 اسفند 1390 توسط : راه حق
نمایش نظرات 1 تا 30